Ето как финансовата стабилност прави хората по-спокойни
Снимка: Shutterstock
Не става дума за по-голяма къща или по-добра почивка. Финансовата стабилност помага на хората да избегнат ежедневните трудности на живота, става ясно от изследване на асистента по бизнес администрация от Харвардското бизнес училище Джон Яхиммович.
Изправени пред моралната дилема дали парите могат да купят щастие, може да ни проблесне мисълта за лукса, който те осигуряват, като скъпи вечери и пищни ваканции. Парите обаче са много важни по друг начин – те помагат на хората да избегнат ежедневните проблеми, които причиняват стрес, показват нови проучвания.
Парите могат да осигурят спокойствие и контрол, като ни позволяват да си „купим“ начини за измъкване от непредвидени ситуации по житейския ни път без значение дали говорим за справяне с дребни несгоди като да извикаме такси, вместо да вървим пеша в дъждовна буря, или по-големи проблеми като справяне с неочаквани разходи за лечение, казва преподавателят Джон Яхимович от Харвардското бизнес училище.
„Ако се фокусираме само върху щастието, което парите могат да донесат, мисля, че пропускаме нещо“, казва той. „Трябва да помислим за всичките притеснения, от които могат да ни освободят.“
Идеята, че парите могат да намалят стреса в ежедневието и така да направят хората по-щастливи, не се отнася само за бедните, но и за по-заможните в условията на непредвидимите икономически обстоятелства днес. През 2019 г. един на всеки четирима американци е бил изправен пред недостиг на финанси, според Борда на управителите на Федералния резерв на САЩ. Тези констатации са особено важни сега, тъй като инфлацията намалява способността на хората да си позволят основни неща като храна и гориво, а COVID-19 продължава да пречи на трудовия пазар.
Как да си купим по-малко стрес?
Вдъхновението за стартиране на проучването как парите облекчават трудностите идва от съвет, който Яхимович получава от баща си. След поредица трудни години живот на завършил студент той е назначен в Харвардското бизнес училище, а с това идва и финансова стабилност.
„Бащи ми ми каза: „Ще трябва да научиш как да харчиш пари, за да разрешаваш проблеми““. Тези думи са накарали Яхимович да започне да мисли по различен начин дори за ежедневните нещастия, с които всички се сблъскваме.
За да тестват връзката между парите и удовлетворението от живота, Яхимович и неговите колеги от Университета на Южна Калифорния, Грьонингенския университет и Колумбийското бизнес училище, са провели серия от експерименти.
По-високите доходи водят до по-ниски нива на стреса
В едно прочуване 522 участници са водили дневник в продължение на 30 дни, като са проследявали ежедневните събития и емоционалните си реакции към тях. Доходите на анкетираните за предходната година варират от малко под 10 хил. долара до 150 хил. долара или повече. Проучването стига до заключенията, че:
- Парите намаляват интензивния стрес: Няма значителна разлика между участниците в проучването в това колко често те са имали тревожни преживявания – независимо от доходите си, те са регистрирали сходен брой ежедневни несгоди. Тези с по-високите доходи обаче са изпитали по-малко отрицателни емоции от всекидневните проблеми.
- Колкото повече пари, толкова повече контрол: Хората с по-големи доходи почувствали, че имат повече контрол над негативните ситуации, а този контрол намалява стреса им. По-заможните хора се чувстват по-сигурни, че ще се справят с всякакви трудности.
- По-високите доходи водят до по-висока удовлетвореност от живота: По-богатите хора като цяло са по-доволни от своите животи.
„Не че богатите хора нямат проблеми, но наличието на пари ви позволява да заличавате проблеми и да ги разрешавате по-бързо“, казва Яхимович.
Продължението четете в Мениджър Нюз
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари